Ekologia

Niemcy w końcu przyznali! Polski żubr 245. ofiarą wśród zwierząt nielegalnie zabitych na terenach Branderburgii

Niemcy potrzebowali dwóch i pół roku, by przyznać, że zabicie polskiego żubra było nielegalne. Deputowani parlamentu kraju związkowego Brandenburgia, na terenie którego zwierzę zostało zastrzelone, wysłuchali w piątek raportu na ten temat. Stanowisko zajęło też związkowe ministerstwo sprawiedliwości. Odstrzał był nielegalny!

Dla przypomnienia. We wrześniu 2017 roku niemieccy myśliwi zastrzelili polskiego żubra, który przeprawił się przez Odrę i wypasał na terenach miejscowości Lubusz.


Późnym popołudniem gospodarz, nieopodal swoich pastwisk, zauważył niespełna 900 kilogramowego gościa. O obecności zwierzęcia zawiadomił policję, ta burmistrza, a burmistrz dyrektora urzędu i straż pożarną. Z obawy o bezpieczeństwo mieszkańców dyrektor podjął decyzję o konieczności zawiadomienia myśliwych i unieszkodliwieniu zwierzęcia. Przybyli na miejsce myśliwi nie posiadali przy sobie odpowiedniej broni do uśpienia żubra. Chwilę przed dwudziestą wieczorem żubr został zabity i poćwiartowany.


O sprawie pisały wszystkie media, zarówno po jednej, jak i drugiej stronie Odry. Członkowie niemieckiej organizacji ekologicznej WWF złożyli doniesienie do prokuratury. W czerwcu 2018 roku, mimo iż żubr podlega prawnej ochronie, postępowanie, zostało umorzone, gdyż podjęte decyzje uwarunkowane były potrzebą zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców okolicznych miejscowości.


Utrzymujące sie poczucie niesprawiedliwości sprawiło, że sprawa poddana została kolejnym analizom. W piątek, deputowanym parlamentu kraju, związanego z Brandenburgią, zaprezentowano wyniki najnowszych analiz prawnych. Zgodnie z opinią prawnika, specjalizującego się w przepisach dotyczących ochrony środowiska, żubra zastrzelono niezgodnie z prawem. Zdanie to podtrzymuje również związkowe ministerstwo sprawiedliwości.


Polski żubr trafił tym samym na listę zwierząt nielegalnie zastrzelonych na terenach Brandenburgii. Od 2014 roku władze Bradnenburgi zezwoliły na uśmiercenie 245 kręgowców.

 

Daria Plewa
Redaktor Naczelny serwisu SwiatRolnik.info
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

fot. Pixabay


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.