Logo Świat Rolnika


Ekologia

torba-platikowa
28 sierpień 2017

Aż zmniejszymy zużycie: Opłata za foliówkę 10 groszy? A może złotówkę?

Stawkę opłaty za lekką torbę z tworzywa sztucznego będzie określał drogą rozporządzenia Minister Środowiska. Nie będzie on jednak mogła być wyższa niż 1 zł. Opłata ma być ustalana w taki sposób, aby skutecznie redukować krajowe zużycie lekkich toreb z tworzywa sztucznego.

 

1 stycznia 2018 roku przewidziano wejście w życie przepisów procedowanej Sejmie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wprowadzą m.in. opłatę recyklingową.

 

Rządowy projekt ma na celu wdrożenie do porządku prawnego unijnej dyrektywy z kwietnia 2015 roku w odniesieniu do do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Państwa członkowskie mają obowiązek podjęcia działań mających na celu ograniczenie zużycia lekkich toreb zakupowych z tworzywa sztucznego. Przepisy miały zostać przyjęte przez wszystkie państwa UE już w 2016 roku. Polski rząd, aby uniknąć kar za brak implementacji przepisów dyrektywy, przedstawił propozycję ustawy, która ma zapewnić, aby do dnia 31 grudnia 2018 roku lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie były oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Z wprowadzanej opłaty za tego typu torby będą wyłączone te najcieńsze „foliówki”, tzn. o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów.

Stawkę opłaty za lekką torbę z tworzywa sztucznego będzie określał drogą rozporządzenia Minister Środowiska. Nie będzie on jednak mogła być wyższa niż 1 zł. Opłata ma być ustalana w taki sposób, aby skutecznie redukować krajowe zużycie lekkich toreb z tworzywa sztucznego. Stawka będzie stanowiła tzw. opłatę recyklingową, którą jednostki handlowe będą musiały przekazywać do budżetu państwa. W uzasadnieniu do projektu czytamy, że w zdecydowanej większości jednostek handlowych opłata za torbę na zakupy jest już pobierana, w związku z czym wprowadzana zmiana będzie jedynie rozszerzeniem tej formy opłaty, którą konsumenci już znają. Poprzez wzrost dotychczasowych opłat za torby (cena torby plus opłata recyklingowa) skłoni konsumentów do dalszego ograniczania zużycia lekkich toreb na zakupy.

 

Do projektu ustawy załączono raport TNS Polska Polacy o jednorazowych torbach zakupowych sporządzony dla Ministerstwa Środowiska. Wynika z niego, że zdecydowana większość Polaków jest gotowa płacić do 10 groszy za lekką torbę zakupową z tworzywa sztucznego. Dodatkowo, nawet wiedząc o tym, że pobierana opłata byłaby przeznaczana na ochronę środowiska, ponad polowa Polaków nie chciałaby płacić za tego typu torby.

 

Michał Jerzy Kowalczuk/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...


Chociaż większość osób kojarzy pszczele produkty przede wszystkim ze zdrowym miodem, warto wiedzieć...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Czerwiec to doskonały moment na to, by do naszego ogrodu dosadzić kilka róż. Warto im potem nie żałować ...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

Lipiec to pierwszy letni miesiąc. Jest to czas, gdy rolnicy powoli przygotowują się do żniw. Z kolei ogrodnicy ci...