Logo Świat Rolnika


Ekologia

torba-platikowa

Aż zmniejszymy zużycie: Opłata za foliówkę 10 groszy? A może złotówkę?

Stawkę opłaty za lekką torbę z tworzywa sztucznego będzie określał drogą rozporządzenia Minister Środowiska. Nie będzie on jednak mogła być wyższa niż 1 zł. Opłata ma być ustalana w taki sposób, aby skutecznie redukować krajowe zużycie lekkich toreb z tworzywa sztucznego.

 

1 stycznia 2018 roku przewidziano wejście w życie przepisów procedowanej Sejmie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wprowadzą m.in. opłatę recyklingową.

 

Rządowy projekt ma na celu wdrożenie do porządku prawnego unijnej dyrektywy z kwietnia 2015 roku w odniesieniu do do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Państwa członkowskie mają obowiązek podjęcia działań mających na celu ograniczenie zużycia lekkich toreb zakupowych z tworzywa sztucznego. Przepisy miały zostać przyjęte przez wszystkie państwa UE już w 2016 roku. Polski rząd, aby uniknąć kar za brak implementacji przepisów dyrektywy, przedstawił propozycję ustawy, która ma zapewnić, aby do dnia 31 grudnia 2018 roku lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie były oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Z wprowadzanej opłaty za tego typu torby będą wyłączone te najcieńsze „foliówki”, tzn. o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów.

Stawkę opłaty za lekką torbę z tworzywa sztucznego będzie określał drogą rozporządzenia Minister Środowiska. Nie będzie on jednak mogła być wyższa niż 1 zł. Opłata ma być ustalana w taki sposób, aby skutecznie redukować krajowe zużycie lekkich toreb z tworzywa sztucznego. Stawka będzie stanowiła tzw. opłatę recyklingową, którą jednostki handlowe będą musiały przekazywać do budżetu państwa. W uzasadnieniu do projektu czytamy, że w zdecydowanej większości jednostek handlowych opłata za torbę na zakupy jest już pobierana, w związku z czym wprowadzana zmiana będzie jedynie rozszerzeniem tej formy opłaty, którą konsumenci już znają. Poprzez wzrost dotychczasowych opłat za torby (cena torby plus opłata recyklingowa) skłoni konsumentów do dalszego ograniczania zużycia lekkich toreb na zakupy.

 

Do projektu ustawy załączono raport TNS Polska Polacy o jednorazowych torbach zakupowych sporządzony dla Ministerstwa Środowiska. Wynika z niego, że zdecydowana większość Polaków jest gotowa płacić do 10 groszy za lekką torbę zakupową z tworzywa sztucznego. Dodatkowo, nawet wiedząc o tym, że pobierana opłata byłaby przeznaczana na ochronę środowiska, ponad polowa Polaków nie chciałaby płacić za tego typu torby.

 

Michał Jerzy Kowalczuk/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wycofanie z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapisu dotyczące...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zab...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Unia nie opowiada się za ograniczaniem hodowli zwierząt. Problem dobrostanu traktowany jest raczej jako wyzwanie te...

To kolejny zły rok dla rolników. Po chłodnym lecie i niezbyt wysokich plonach są problemy z oziminami. Tam,...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...

Copa i Cogeca są rozczarowane faktem, że 25 października w Stałym Komitecie UE nie odbyło się głosowanie w spr...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.