Logo Świat Rolnika


Ekologia

gazociąg
24 lipiec 2017

Ekolodzy w słusznej sprawie

Na szczęście są jeszcze sprawy, w których organizacje ekologiczne stają po stronie zdrowego rozsądku, rzeczywistych interesów środowiska naturalnego, polskiej gospodarki i bezpieczeństwa krajów naszej części Europy. Organizacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi postanowiła uderzyć w plany budowy gazociągu Nord Stream 2. Według ekologów stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla Bałtyku.

Wcześniej podobne zarzuty podnosił zarówno rząd polski, jak i rządy państw skandynawskich oraz państw bałtyckich. Druga „rura” pod Bałtykiem, łącząca Niemcy i Rosję, ma być wprost sprzeczna z dyrektywą w sprawie strategii morskiej Unii Europejskiej i stanowić zagrożenie dla siedlisk. Według Prawników dla Ziemi Nord Stream 2 najprawdopodobniej naruszy obszar „Natura 2000”. Dodatkowo istnieją podejrzenia, że w okolicy cieśnin duńskich znajdują się zatopione w trakcie II wojny światowej pokłady broni chemicznej, która może zostać naruszona przy budowie gazociągu. Mowa nawet o 40 tys. ton śmiercionośnych substancji. Argumenty środowiskowe są jednymi z wielu, którymi coraz więcej państw stara się przekonać Niemców do porzuceniu tego gazowego projektu.

Eksperci rynku energetycznego przestrzegają jednak przed priorytetowym traktowaniem argumentów środowiskowych, gdyż mogą w przyszłości w drodze analogii przeszkodzić polskim planom budowy Baltic Pipe do przesyłu gazu z Danii i Norwegii. O wiele poważniejsze wydaje się zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego państw członkowskich UE. Realizacja projektu Nord Stream 2, w połączeniu z budowanym na południu Turkish Stream, pozwoli Rosji na rekordowe dostawy surowca do niemal całej kontynentalnej Unii.

Jednak zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego to nie wszystko. W przypadku Polski mamy także do czynienia z bezpośrednim zagrożeniem dla części terytorium państwa. Już sam gazociąg Nord Stream 1 sprawił, że dostęp drogą morską do portu w Świnoujściu jest ograniczony, przestrzeń powietrzna nad północno-zachodnim skrawkiem kraju jest kontrolowana przez niemiecki urząd lotnictwa, a nasz gazoport nie ma wystarczającej ochrony ze strony floty. Niemcy i Rosjanie przekonują o najlepszych intencjach i korzyściach ekonomicznych, które przyniesie bliźniacza rura, niemniej wszystko wskazuje na to, że w rzeczywistości chodzi o nasycenie rynku europejskiego surowcem z Rosji i sprawienie, że wszystkie środkowo-europejskie projekty dywersyfikacyjne będą postrzegane jako bezsensowne.

Nerwowość po stronie niemiecko-rosyjskiego sojuszu wezbrała na sile po wizycie Donalda Trumpa w Warszawie, podczas której stało się jasne, że Stany Zjednoczone są żywo zainteresowane sprzedawaniem gazu do państw Trójmorza. Zainteresowanie amerykańskim gazem jest także dużo większe z uwagi na pojawiającą się niepewność dostaw od naszego dotychczasowego partnera, czyli Kataru. Pikanterii dodaje temu wszystkiemu zdroworozsądkowe podejście Polaków, którzy w licznych badaniach opinii publicznej gremialnie opowiadają się za dywersyfikacją dostaw gazu, nawet kosztem podniesienia cen, które musieliby płacić.

Dotychczas polskie zastrzeżenia w sprawie budowy Nord Stream 2 publicznie poparły Włochy, Rumunia, Litwa, Łotwa i Estonia.

 

Michał Jerzy Kowalczuk/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...


Chociaż większość osób kojarzy pszczele produkty przede wszystkim ze zdrowym miodem, warto wiedzieć...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Czerwiec to doskonały moment na to, by do naszego ogrodu dosadzić kilka róż. Warto im potem nie żałować ...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

Lipiec to pierwszy letni miesiąc. Jest to czas, gdy rolnicy powoli przygotowują się do żniw. Z kolei ogrodnicy ci...