Logo Świat Rolnika


Ekologia

szyszko
12 lipiec 2017

Szyszko ma rację. Polska europejskim liderem środowiskowym.

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego postanowiła, że państwa członkowskie mają być zobowiązane do nasadzania nowych drzew w miejsce dokonywanych wycinek. Propozycja deputowanych to de facto przyznanie racji polskiemu Ministrowi Środowiska.

Zgodnie z postanowieniem Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego państwa członkowskie mają być zobowiązane do nasadzania nowych drzew w miejsce dokonywanych wycinek, a cała gospodarka gruntami leśnymi ma być jeszcze bardziej efektywna. Jeżeli propozycja komisji znajdzie poparcie większości europosłów i Rady to polska metoda ograniczania emisji dwutlenku węgla stanie się prawem w całej Unii.

Podnoszenie absorpcji gazów cieplarnianych przez lasy, m.in. poprzez nasadzanie konkretnych gatunków, ma być wiodącym narzędziem do walki ze zmianami klimatu. Europosłowie podkreślają, że jest to praktyczny wymiar szczytu z 2014 roku, kiedy to liderzy państw członkowskich zgodzili się, że w skuteczne zmniejszanie emisji CO2 do atmosfery powinny być zaangażowane wszystkie sektory i gałęzie gospodarcze, a nie tylko energetyka. Pomysł komisji polega na tym, aby kraje, które wycinają lasy były zobowiązane do kompensowania wynikających z tego emisji przez nowe nasadzenia lub lepsze zarządzanie istniejącymi lasami, ziemią uprawną i zielonymi terenami. W ambitnych planach Brukseli jest osiągnięcie w 2030 roku sytuacji, w której państwa członkowskie będą absorbować w ramach wykorzystywania ziemi więcej CO2, niż emitują z tego powodu.

Dodatkowym elementem ma być tzw. system kredytów, czyli przechodzenie nadwyżki pochłaniania ponad emisję na kolejny z pięcioletnich cyklów. Państwa członkowskie będą mogły także z powodzeniem „zaliczać” absorpcję drzew ściętych. Według ekspertów drzewa ścięte skutecznie izolują dwutlenek węgla pochłaniany podczas ich wzrostu.

W związku z przedstawionym propozycjami limit certyfikatów leśnych ma być podwojony (z 3,5 do 7 proc.). Głosowanie Parlamentu Europejskiego nad nowymi przepisami nastąpi prawdopodobnie we wrześniu.

Propozycja deputowanych to de facto przyznanie racji polskiemu Ministrowi Środowiska. To z inicjatywy prof. Jana Szyszko sygnatariusze porozumienia paryskiego zgodzili się, że tworzenie tzw. leśnych gospodarstw węglowych może być skuteczną metodą obniżania emisji dwutlenku węgla. Tylko w Polsce realizacja koncepcji leśnych gospodarstw węglowych w kilkudziesięciu nadleśnictwach pozwoli na zaabsorbowanie w ciągu 10 lat około 40 mln ton dwutlenku węgla. W ramach gospodarstw sadzone będą konkretne gatunki drzew, najlepiej radzące sobie z pochłanianiem dwutlenku węgla (przede wszystkim buków). Już teraz pilotażowy program wdrażany jest w 26 nadleśnictwach w Polsce.

Polska ma ponadprzeciętne warunki do wykorzystywania absorpcji dwutlenku węgla przez lasy. Średnio szacuje się, że pomysł ten może osiągnąć wychwytywalność 10 proc. emisji wskazanych dla całej Unii Europejskiej, podczas gdy sama Polska może w ten sposób zrealizować nawet 20 proc. zobowiązań wynikających z porozumienia klimatycznego.

Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że pomysł polskich leśnych gospodarstw węglowych oraz pierwsze wyniki absorpcji CO2 będą zaprezentowane pod koniec przyszłego roku na szczycie COP24 w Katowicach.

 

Michał Jerzy Kowalczuk/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

“Pozwólcie pracować”- o tylko tyle i aż tyle proszą ludzie związani z branżą futerkową

...

W wykazie prac legislacyjnych ministra rolnictwa został umieszczony projekt rozporządzenie w sprawie zarządzenia ...

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Jeżeli jakikolwiek poseł PiS podniesie rękę za tym idiotycznym pomysłem, żeby w Polsce zakazać hodowli zwierz...

Polska jest drugim w Europie i trzecim na świecie producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych. Od dłu...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

Według badania IPSOS przeprowadzonego na 1000 osób z całej Polski 73 proc. popiera hodowlę zwierząt futerk...

Hodowla zwierząt futerkowych to biznes z ogromnym potencjałem. Przedstawiamy kilka istotnych faktów dotyczą...

Nornice są jak nieproszeni goście, jednak czują się między naszymi grządkami jak u siebie w domu. Czy można me...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

O hodowli zwierząt futerkowych ostatnio jest bardzo głośno. Być może dlatego, że Polska jest w niej druga w Eur...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...