Logo Świat Rolnika


Ekologia

szyszko

Szyszko ma rację. Polska europejskim liderem środowiskowym.

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego postanowiła, że państwa członkowskie mają być zobowiązane do nasadzania nowych drzew w miejsce dokonywanych wycinek. Propozycja deputowanych to de facto przyznanie racji polskiemu Ministrowi Środowiska.

Zgodnie z postanowieniem Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego państwa członkowskie mają być zobowiązane do nasadzania nowych drzew w miejsce dokonywanych wycinek, a cała gospodarka gruntami leśnymi ma być jeszcze bardziej efektywna. Jeżeli propozycja komisji znajdzie poparcie większości europosłów i Rady to polska metoda ograniczania emisji dwutlenku węgla stanie się prawem w całej Unii.

Podnoszenie absorpcji gazów cieplarnianych przez lasy, m.in. poprzez nasadzanie konkretnych gatunków, ma być wiodącym narzędziem do walki ze zmianami klimatu. Europosłowie podkreślają, że jest to praktyczny wymiar szczytu z 2014 roku, kiedy to liderzy państw członkowskich zgodzili się, że w skuteczne zmniejszanie emisji CO2 do atmosfery powinny być zaangażowane wszystkie sektory i gałęzie gospodarcze, a nie tylko energetyka. Pomysł komisji polega na tym, aby kraje, które wycinają lasy były zobowiązane do kompensowania wynikających z tego emisji przez nowe nasadzenia lub lepsze zarządzanie istniejącymi lasami, ziemią uprawną i zielonymi terenami. W ambitnych planach Brukseli jest osiągnięcie w 2030 roku sytuacji, w której państwa członkowskie będą absorbować w ramach wykorzystywania ziemi więcej CO2, niż emitują z tego powodu.

Dodatkowym elementem ma być tzw. system kredytów, czyli przechodzenie nadwyżki pochłaniania ponad emisję na kolejny z pięcioletnich cyklów. Państwa członkowskie będą mogły także z powodzeniem „zaliczać” absorpcję drzew ściętych. Według ekspertów drzewa ścięte skutecznie izolują dwutlenek węgla pochłaniany podczas ich wzrostu.

W związku z przedstawionym propozycjami limit certyfikatów leśnych ma być podwojony (z 3,5 do 7 proc.). Głosowanie Parlamentu Europejskiego nad nowymi przepisami nastąpi prawdopodobnie we wrześniu.

Propozycja deputowanych to de facto przyznanie racji polskiemu Ministrowi Środowiska. To z inicjatywy prof. Jana Szyszko sygnatariusze porozumienia paryskiego zgodzili się, że tworzenie tzw. leśnych gospodarstw węglowych może być skuteczną metodą obniżania emisji dwutlenku węgla. Tylko w Polsce realizacja koncepcji leśnych gospodarstw węglowych w kilkudziesięciu nadleśnictwach pozwoli na zaabsorbowanie w ciągu 10 lat około 40 mln ton dwutlenku węgla. W ramach gospodarstw sadzone będą konkretne gatunki drzew, najlepiej radzące sobie z pochłanianiem dwutlenku węgla (przede wszystkim buków). Już teraz pilotażowy program wdrażany jest w 26 nadleśnictwach w Polsce.

Polska ma ponadprzeciętne warunki do wykorzystywania absorpcji dwutlenku węgla przez lasy. Średnio szacuje się, że pomysł ten może osiągnąć wychwytywalność 10 proc. emisji wskazanych dla całej Unii Europejskiej, podczas gdy sama Polska może w ten sposób zrealizować nawet 20 proc. zobowiązań wynikających z porozumienia klimatycznego.

Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że pomysł polskich leśnych gospodarstw węglowych oraz pierwsze wyniki absorpcji CO2 będą zaprezentowane pod koniec przyszłego roku na szczycie COP24 w Katowicach.

 

Michał Jerzy Kowalczuk/fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Od jakiegoś czasu coraz częściej usłyszeć można o rolnikach, którzy mają problemy z sąsiadami, kt&oacu...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...

Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział wycofanie z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zapisu dotyczące...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

To zakrawa na absurd. Doskonale prosperująca branża drobiarska stała się celem ataków aktywistów ek...

Niemal cała wieś Dawidy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz przedstawiciele Unii Warzywno-Ziemniaczanej zab...

W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatn...

Unia nie opowiada się za ograniczaniem hodowli zwierząt. Problem dobrostanu traktowany jest raczej jako wyzwanie te...

To kolejny zły rok dla rolników. Po chłodnym lecie i niezbyt wysokich plonach są problemy z oziminami. Tam,...

Producenci trzody w naszym kraju podobnie jak a całej Unii Europejskiej od kilku tygodni nie maja zbyt wielu powod&o...

Copa i Cogeca są rozczarowane faktem, że 25 października w Stałym Komitecie UE nie odbyło się głosowanie w spr...

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.