Logo Świat Rolnika


Ekologia

ks-guz
19 maj 2017

Ks. prof. Guz: Liczy się równowaga między człowiekiem a światem przyrody

 

W świecie istot żywych człowiek jest jednostką wyjątkową, na której spoczywa odpowiedzialność za pozostałe "bytowiości" ożywione. Zarówno zwierzęta, jak i rośliny posiadają adekwatną duszę. Jednak człowiek oprócz tego dodatkowo posiada rozum i wolną wolę, które dane przez Boga wymagają umiejętnego korzystania z tych darów. Są to tezy, które płynęły z wykładu ks. prof. Tadeusza Guza. Ten znakomity filozof z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w swoim wystąpieniu dokonał filozoficznej analizy ideologicznych podstaw animalizacji człowieka i humanizacji zwierząt i drzew.

 

– Animalizacja człowieka i przejściowa humanizacja zwierząt i roślin godzi zasadniczo wielkie dziedzictwo ogólnoludzkiej nauki i religii chrześcijańskiej (…) Hegel stawia tezę, że trzeba wszelki byt, który istnieje z człowiekiem na czele zabić. Marks z Engelsem do tej obłędnej ideologii Hegla dodali już tylko "kropkę nad i" i powiedzieli tak: jeżeli Hegel dla absolutyzowania swojego monstrum potrzebuje tylko materii, to my jako materialiści stawiajmy już tylko na materię (…) odrzućmy całkowicie ducha, a człowiek staje się tylko częścią materii (…) dlatego według Marksa i Engelsa człowieka trzeba zabić. A żeby się nie lękał śmierci, to trzeba mu powiedzieć, że będzie żył na wyższym etapie

 

– tłumaczył ks. prof. Guz

Uczony wskazał także na to, że człowiek musi więc użytkować zasoby przyrodnicze i powodować ich zmiany – to nie tylko jego prawo, ale i obowiązek. Zaznaczył również, że żadna z form działalności gospodarczej człowieka nie musi powodować pogarszania stanu zasobów przyrodniczych, a wręcz może go poprawić.

Wskazał, że jeśli do tej zgubnej dla człowieka teorii istnienia prezentowanej przez Marksa i Engelsa w oparciu o teorię Hegla, dołoży się poczynania ewolucjonistów, takich jak Darwin, to doprowadzi to do całkowitej deprawacji człowieka, otaczających go istot żywych aż po planety niebieskie.

Odnosząc te teorię do współczesności wskazał, że dziś kontynuacją myśli Marksa, czy Engelsa są genderyści, zieloni, czy ekologiści, których radykalna myśl i poczynania prowadzą do destrukcji wszystkich bytów żywych na świecie. Dzisiejsza nowa lewica wychodzi z założenia, że wszystko, co jest, przeznaczone jest do całkowitego unicestwienia. Hegel, z którego czerpią, pisze: " Także zabicie nowonarodzonych, niepełnosprawnych dzieci nie może z racji rozumowych podpadać pod pojęcie morderstwa, jak dzieje się to w naszych wspólczesnych księgach prawa. O wiele bardziej musimy je - dzieciobójstwo - uznać za celową i pożyteczną regulę, zarówno dla uczestniczących, czyli samych chorych dzieci, jak też i dla społeczeństwa". Hegel podobnego losu chce dla chorych dorosłych ludzi.

Ksiądz profesor zaś powołał się na Arystotelesa, który mówił, że rośliny istnieją dla zwierząt, a te z kolei dla człowieka, oswojone ze względu na usługi i pożywienie. Roślina została stworzona ze względu na zwierzę, niektóre rośliny są drzewami, inne są pośrednie między drzewami a ziołami, co wskazuje jednoznaczną harmonię i ład w środowisku żywym.

 

– Polska wieś i polskie miasta tak jak cała Polska, to dom dla Boga i prawdziwego Kościoła, to dom bogaty mądrymi, światłymi, dalekowzrocznie myślącymi ludźmi. To dom bogaty leśnikami i rolnikami, którzy na przestrzeni wieków nie tylko wykazali się ogromnym hartem ducha, oddaniem i poświęceniem, lecz w wielu momentach byli gotowi aż do ostatniej kropli krwi bronić, odżywiać naród, ocalać ojczyznę. Bronić tego wszystkiego, co Polskie, bo Polska jest wyjątkowym Bożym darem

 

– zaznaczył ks.prof. Tadeusz Guz

Tymi słowami podsumował swoje rozważania. Uwypuklił jednocześnie rolę, jaką rzeczywiście w historii nie tylko wsi, ale całego kraju odegrali rolnicy, czy leśnicy.

Zapraszamy do posłuchania wykładu

 

TV Trwam/montaż Piotr Dublański/KB/fot. radiomaryja.pl

Hodowla i uprawy

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...


Chociaż większość osób kojarzy pszczele produkty przede wszystkim ze zdrowym miodem, warto wiedzieć...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Czerwiec to doskonały moment na to, by do naszego ogrodu dosadzić kilka róż. Warto im potem nie żałować ...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

Lipiec to pierwszy letni miesiąc. Jest to czas, gdy rolnicy powoli przygotowują się do żniw. Z kolei ogrodnicy ci...