Logo Świat Rolnika


Ekologia

26 październik 2016

Troska o środowisko czy eko-terror?

Do mojej Fundacji od dłuższego czasu docierają sygnały z różnych miejsc w kraju na temat bezczelnych praktyk wymuszania tzw. eko-haraczy.

 

Chodzi, oczywiście, o wykorzystywanie (a właściwie – nadużywanie) prawa organizacji społecznej do udziału w postępowaniu administracyjnym. Najczęściej różne organizacje wykazują zainteresowanie planami ulokowania na określonym terenie budynków i urządzeń przedsiębiorstw rolnych i hodowlanych. W następnej kolejności przedstawiciele tychże organizacji bez większych obaw przedstawiają przedsiębiorcom alternatywę "albo kasa, albo występujemy o Raport Oddziaływania na Środowisko, który zablokuje inwestycję co najmniej na długie miesiące". W propozycji padają często konkretne sumy, a szantażyści nie przejawiają najmniejszej troski o poszanowanie prawa.

 

Przedsiębiorcy zazwyczaj nie wytrzymują konfrontacji z nagonką wśród lokalnych społeczności, jaką rozpętują przeciwko nim odprawieni z kwitkiem szantażyści. Wtedy to ochoczo powołują się na "dbałość o środowisko". Co znamiennie, w wielu przypadkach organizacje ekologiczne, które zgłaszają chęć dopuszczenia do udziału w postępowaniach, powstają raptem na kilka tygodniu przed konkretnym postępowaniem. Oznacza to, że nie mamy do czynienia z organizacjami strzegącymi środowiska naturalnego, ale z klikami zwalczającymi pojedynczych przedsiębiorców.

 

Z związku z powyższym moja Fundacja zamierza postulować i przekonywać do zaostrzenia przepisów prawa. Chodzi nam zarówno o ucywilizowanie przystępowania do postępowań administracyjnych, jak i o wyodrębnienie przestępstwa tzw. "eko-haraczu" w polskim kodeksie karnym. Nie może być tak, że kilku przestępców stroi się w piórka obrońców zwierząt, oszukuje i wykorzystuje do agitacji grupy młodych (i często naiwnych) idealistów, po czym bez skrępowania zastrasza uczciwych, którzy działają na rzecz polskiej gospodarki.

 

Bardzo ważnym elementem proponowanych przez nas zmian jest wprowadzenie zakazu przystąpienia do postępowania organizacji, której członek zarządu był wcześniej skazany za przestępstwo umyślnie popełnione lub przestępstwo skarbowe. W naszej opinii, w imieniu lokalnych społeczności, nie powinni móc się wypowiadać ludzie, których uczciwość jest bardzo wątpliwa. Do najbardziej rozzuchwalonych w powyższym procederze organizacji niestety należą te, których członkowie zarządu mają bardzo bogatą przeszłość przestępczą, a niejednokrotnie mogą "pochwalić się" działaniem na niekorzyść Skarbu Państwa.

 

Moja Fundacja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby skończyć z tą obrzydliwą gangsterską, której ofiarami padają zarówno przedsiębiorcy, jak i oszukiwani mieszkańcy obszarów wiejskich.

 

Szczepan Wójcik

 

wsparcierolnika.pl/SzWójcik/AZK/Fot. wsparcierolnika.pl

 

Hodowla i uprawy

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...


Chociaż większość osób kojarzy pszczele produkty przede wszystkim ze zdrowym miodem, warto wiedzieć...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Czerwiec to doskonały moment na to, by do naszego ogrodu dosadzić kilka róż. Warto im potem nie żałować ...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

Lipiec to pierwszy letni miesiąc. Jest to czas, gdy rolnicy powoli przygotowują się do żniw. Z kolei ogrodnicy ci...