Logo Świat Rolnika


Ekologia

26 październik 2016

Troska o środowisko czy eko-terror?

Do mojej Fundacji od dłuższego czasu docierają sygnały z różnych miejsc w kraju na temat bezczelnych praktyk wymuszania tzw. eko-haraczy.

 

Chodzi, oczywiście, o wykorzystywanie (a właściwie – nadużywanie) prawa organizacji społecznej do udziału w postępowaniu administracyjnym. Najczęściej różne organizacje wykazują zainteresowanie planami ulokowania na określonym terenie budynków i urządzeń przedsiębiorstw rolnych i hodowlanych. W następnej kolejności przedstawiciele tychże organizacji bez większych obaw przedstawiają przedsiębiorcom alternatywę "albo kasa, albo występujemy o Raport Oddziaływania na Środowisko, który zablokuje inwestycję co najmniej na długie miesiące". W propozycji padają często konkretne sumy, a szantażyści nie przejawiają najmniejszej troski o poszanowanie prawa.

 

Przedsiębiorcy zazwyczaj nie wytrzymują konfrontacji z nagonką wśród lokalnych społeczności, jaką rozpętują przeciwko nim odprawieni z kwitkiem szantażyści. Wtedy to ochoczo powołują się na "dbałość o środowisko". Co znamiennie, w wielu przypadkach organizacje ekologiczne, które zgłaszają chęć dopuszczenia do udziału w postępowaniach, powstają raptem na kilka tygodniu przed konkretnym postępowaniem. Oznacza to, że nie mamy do czynienia z organizacjami strzegącymi środowiska naturalnego, ale z klikami zwalczającymi pojedynczych przedsiębiorców.

 

Z związku z powyższym moja Fundacja zamierza postulować i przekonywać do zaostrzenia przepisów prawa. Chodzi nam zarówno o ucywilizowanie przystępowania do postępowań administracyjnych, jak i o wyodrębnienie przestępstwa tzw. "eko-haraczu" w polskim kodeksie karnym. Nie może być tak, że kilku przestępców stroi się w piórka obrońców zwierząt, oszukuje i wykorzystuje do agitacji grupy młodych (i często naiwnych) idealistów, po czym bez skrępowania zastrasza uczciwych, którzy działają na rzecz polskiej gospodarki.

 

Bardzo ważnym elementem proponowanych przez nas zmian jest wprowadzenie zakazu przystąpienia do postępowania organizacji, której członek zarządu był wcześniej skazany za przestępstwo umyślnie popełnione lub przestępstwo skarbowe. W naszej opinii, w imieniu lokalnych społeczności, nie powinni móc się wypowiadać ludzie, których uczciwość jest bardzo wątpliwa. Do najbardziej rozzuchwalonych w powyższym procederze organizacji niestety należą te, których członkowie zarządu mają bardzo bogatą przeszłość przestępczą, a niejednokrotnie mogą "pochwalić się" działaniem na niekorzyść Skarbu Państwa.

 

Moja Fundacja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby skończyć z tą obrzydliwą gangsterską, której ofiarami padają zarówno przedsiębiorcy, jak i oszukiwani mieszkańcy obszarów wiejskich.

 

Szczepan Wójcik

 

wsparcierolnika.pl/SzWójcik/AZK/Fot. wsparcierolnika.pl

 

Hodowla i uprawy

“Pozwólcie pracować”- o tylko tyle i aż tyle proszą ludzie związani z branżą futerkową

...

W wykazie prac legislacyjnych ministra rolnictwa został umieszczony projekt rozporządzenie w sprawie zarządzenia ...

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Jeżeli jakikolwiek poseł PiS podniesie rękę za tym idiotycznym pomysłem, żeby w Polsce zakazać hodowli zwierz...

Polska jest drugim w Europie i trzecim na świecie producentem naturalnych skór zwierząt futerkowych. Od dłu...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

Według badania IPSOS przeprowadzonego na 1000 osób z całej Polski 73 proc. popiera hodowlę zwierząt futerk...

Hodowla zwierząt futerkowych to biznes z ogromnym potencjałem. Przedstawiamy kilka istotnych faktów dotyczą...

Nornice są jak nieproszeni goście, jednak czują się między naszymi grządkami jak u siebie w domu. Czy można me...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

O hodowli zwierząt futerkowych ostatnio jest bardzo głośno. Być może dlatego, że Polska jest w niej druga w Eur...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...