O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Wścieklizna opuściła Śląsk?

Wścieklizna

Nie będzie jesiennej akcji szczepienia lisów przeciw wściekliźnie w Śląskiem. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach poinformował, że wścieklizna dawno nie została wykryta na Śląsku i w sąsiednich województwach.

Szczepienia nie są potrzebne?

PAP dowiedziała się w śląskim inspektoracie, że „zgodnie z przepisami, jeśli nie wystąpiły przypadki tej choroby w danym regonie oraz województwach sąsiadujących, nie ma konieczności przeprowadzania szczepienia".wscieklizna opuscila slask 2

Śląskie służby weterynaryjne podały, że dzięki systematycznym szczepieniom liczba przypadków wścieklizny wśród zwierząt radykalnie spadła. Jeszcze na początku XXI w. rejestrowano ich rocznie w regionie kilka. Od 2007 r. odnotowano jedynie dwa – w 2011 r. i rok później. W 2015 r. wykryto wściekliznę u nietoperza.

W niedzielę dobiegła końca akcja szczepienia w sąsiedniej Małopolsce. Tu również liczba przypadków wścieklizny wśród dziko żyjących zwierząt zmalała do zera. Jeszcze w 2010 r. odnotowano ich 118, a rok później 60. Najczęściej występowały na wschodzie regionu, w rejonie Tarnowa, Bochni, Brzeska. W latach 2017 i 2018 wystąpił jeden przypadek wścieklizny. Od tego czasu choroby nie odnotowano.

Czytaj także: Wścieklizna wykryta u czterech kolejnych lisów na Mazowszu

Jak szczepi się dzikie zwierzęta?

Akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie polega na zrzuceniu szczepionki z samolotów w lasach, na polach, łąkach i w parkach. Według służb weterynaryjnych, przez dwa najbliższe tygodnie nie należy wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

W Małopolsce szczepienie objęło całe województwo. Podczas akcji na 1 km kw. terenów zielonych trafiło ok. 20 dawek.

Szczepionki są niewielkie. To brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości kilkuset metrów. Wojewódzki lekarz weterynarii zaapelował, by nie podnosić ich z ziemi. Jeśli zrobi to człowiek, praktycznie staną się bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą już kostki.
Służby weterynaryjne poinformowały, że przynęta na zewnątrz kostki nie jest niebezpieczna dla człowieka. W przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki, należy jednak niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Trzeba natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynem

swiatrolnika.info 2023