O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wilki – jak prawidłowo się zachować gdy spotkamy je na grzybach?

Wilki

Panika gdy spotkamy wilki może tylko zaszkodzić – tak przyrodnicy komentują niektóre medialne doniesienia na temat wilczych watach, które pojawiają się coraz bliżej dolnośląskich domostw.

Wilki podchodzą coraz bliżej dużych miast, lecz nie ma powodów do obaw

Wilki podchodzą coraz bliżej dużych miast. Nie ma jednak powodu do obaw, bo jak zapewniają przyrodnicy – są bardzo płochliwe i nie zagrażają ludziom. Ostatnio w sieci pojawił się film baraszkujących młodych szczeniąt. To przychówek pary spod Wałbrzycha. Bawiące się wilczki leśnicy zarejestrowali za pomocą fotopułapki. Jednak wybierając się na grzyby nie mamy raczej szans na spotkanie z dziką rodzinką.

A jeżeli do takiego dojdzie – nie panikujmy

– mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Jak zapewniają odpowiedzialni leśnicy nie żyjemy w świecie Czerwonego Kapturka i wilki nie polują na ludzi. Dlatego wybierając się na grzyby nie powinniśmy się obawiać spotkania z tymi drapieżnikami.

Drapieżniki w naszym rejonie występowały i występować powinny

– mówi leśnik z Lasów Państwowych Mateusz Majchrzyk.

Czytaj też: Rusza akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

Wilki – jak prawidłowo się zachować w przypadku spotkania?

Do spotkania człowieka z wilkiem dochodziWilki 0202 niezwykle rzadko, gdyż te zwierzęta boją się ludzi. Jednak jeżeli już dojdzie do takiego spotkania, wilki podchodzą zbyt blisko i długo się przyglądają lub zaczynają warczeć i poszczekiwać, zdaniem leśników należy podjąć następujące działania:

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i większa.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

Warto również pamiętać o kilku ważnych zasadach, m.in. o tym, żeby nie pozostawiać śmieci i odpadków żywności w lesie i pobliżu zabudowań mieszkalnych, podczas spacerów z psem w lesie prowadzić go na smyczy, nie zachęcać wilków do wyjścia z ukrycia za pomocą podrzucanego pożywienia, żeby np. zrobić mu zdjęcie, a także żeby nie próbować oswajać wilków.

Wilki od 1998 roku są objęte ochroną gatunkową. Za zabicie wilka lub jego skłusowanie grozi nawet do 5 lat więzienia.

radiowroclaw.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023