O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Olej arachidowy. Poznaj jego zbawienne właściwości pielęgnacyjne

olej arachidowy

Olej arachidowy wytwarza się z orzeszków ziemnych. Powstaje w wyniku tłoczenia na zimno lub z wykorzystaniem wysokiej temperatury.

Olej z orzeszków arachidowych ma bardzo bogaty skład. Wyróżnia się właściwościami kosmetycznymi i prozdrowotnymi. Możemy znaleść w nim przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, stanowiące ponad 70% wszystkich związków. Olej świetnie sprawdzi się zarówno w pielęgnacji, jak i w kuchni. 

Zbawienne działania kosmetyczne

Olej arachidowy ma zbawienne właściwości pielęgnacyjne. Jest silnym emolientem, czyli m.in. pozostawia na powierzchni skóry tłustą warstwę, ma zdolność do silnego nawilżenia skóry, zapobiega utracie wody, natłuszcza i pomaga odbudować ochronną warstwę lipidową oraz wyraźnie zmiękcza naskórek. Olejek wpływa również odżywczo na włosy i stan skóry głowy. Olej arachidowy uznawany jest za tłusty emolient, który może być stosowany do pielęgnacji skóry dotkniętej stanami zapalnymi, w tym towarzyszącymi atopowemu zapaleniu skóry. . Olej wnika w głąb skóry, dzięki czemu nawilża ją i sprawia, że staje się jędrna i elastyczna.

Jeśli borykamy się z wysuszonym naskórkiem, egzemą, łuszczycą, suchymi i zniszczonymi włosami lub spierzchniętymi ustami, to warto wybrać olejek arachidowy. Z pewnościa poprawi wygląd naszej skóry i zapomnimy o problemach z włosami czy ustami. Olejk możemy również wykorzystać w kuchni. Forma nierafinowana ma intensywny i cudowny smak, dlatego doskonale sprawdzi się w sałatkach. Z kolei rafinowany wyróżnia się wysoką temoeraturą dymienia, nie zmienia smaku potraw i jest idealny do głębokiego smażenia.

olej arachidowy właściwości

Olej arachidowy zawiera wiele substancji aktywnych

Olej z orzeszków arachidowych zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, stanowiące ponad 70% wszystkich związków. Ich przedstawicielami są kwasy omega-6 oraz omega-9. Inne substancje to m.in. witamina E, skwalen, kwas stearynowy, fitosterole oraz antyoksydanty.

Olej arachidowy dostarcza 884 kcal w 100 g. W jego skład wchodzą wielonienasycone kwasy tłuszczowe (32%), jednonienasycone kwasy tłuszczowe (52%) oraz nasycone kwasy tłuszczowe (16%). Zawartość poszczególnych tłuszczów może różnić się w zależności od pochodzenia i odmiany orzechów, z których pozyskano olej.

Czytaj również: Produkcja roślin oleistych notuje systematyczny wzrost na świecie

estetico.pl/.ekologia.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023