O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Tegoroczny lipiec na drugim miejscu w czołówce najcieplejszych

lipiec

Jak informuje Copernicus, lipiec 2022 w skali świata należy do ścisłej czołówki najcieplejszych lipców w historii pomiarów.

Siódmy miesiąc roku przyniósł w 2022 roku rekordowo wysokie temperatury na całym świecie. Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S) w comiesięcznym biuletynie klimatycznym informuje, że w skali globu tegoroczna lipcowa temperatura jest tylko nieco niższa od najwyższej w historii.

Upały zagrażają ludzkości

W tym roku temperatura w lipcu była blisko 0,4 st. C powyżej okresu referencyjnego z lat 1991– 2020. Ubiegły miesiąc był marginalnie chłodniejszy niż lipiec 2019 r. i marginalnie cieplejszy niż lipiec 2016 r.

Temperatury poniżej średniej zaobserwowano wzdłuż zachodniej części Oceanu Indyjskiego, od Rogu Afryki do południowych Indii, nad znaczną częścią środkowej Azji, a także nad większością Australii.

Jest to szósty najcieplejszy lipiec w Europie. Fala upałów przynosi lokalne i krajowe rekordy w zachodniej i północnej części kontynentu.

Naukowcy z serwisu Copernicus ostrzegają, że wraz z dalszym wzrostem temperatur globalnych będziemy nadal obserwować częstsze i dłuższe okresy skrajnie wysokich temperatur, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Zagrożona jest także produkcja rolna, transport rzeczny i produkcja energii.

„Fale upałów mogą zwiększyć intensywność i długotrwałość wielu innych katastrofalnych zjawisk klimatycznych, w tym dzikich pożarów i susz, wpływając zarówno na społeczeństwo, jak i naturalne ekosystemy” – powiedziała Freja Vamborg z C3S.

Tegoroczny lipiec przyniósł topnienie lodu na Antarktydzie

Zasięg lodu morskiego na Antarktydzie osiągnął w lipcu najniższą wartość w 44– letnim rejestrze danych satelitarnych. Była ona 7 proc. poniżej średniej, czyli znacznie poniżej poprzedniego pomiaru.

Na Oceanie Południowym wystąpiły rozległe obszary o koncentracji lodu morskiego poniżej średniej od Morza Amundsena i Bellingshausena do północnej części Morza Weddella, jak również w większości sektora Oceanu Indyjskiego.

Zakres arktycznego lodu morskiego był 4 proc. poniżej średniej. Zajmując 12. miejsce pod względem najniższego poziomu w lipcu, w zapisie satelitarnym. Był to wynik znacznie powyżej niskich wartości lipcowych, widzianych w latach 2019– 2021.

Dane z lipca br. potwierdzają również, że na zachodzie Europy lokalnie zostały pobite rekordy niskich opadów atmosferycznych. W kilku miejscach na południowym zachodzie i południowym wschodzie wystąpiły susze. Warunki te wpłynęły lokalnie na gospodarkę oraz ułatwiły rozprzestrzenianie się i intensyfikację pożarów.

Lipiec suchszy niż przeciętnie był również w dużej części Ameryki Północnej, dużych regionach Ameryki Południowej, Azji Środkowej i Australii.

Bardziej wilgotne niż przeciętnie warunki odnotowano zwłaszcza we wschodniej Rosji, północnych Chinach i dużym pasie wilgoci rozciągającym się od wschodniej Afryki przez Azję po północno-zachodnie Indie.

Lipiec z rekordowymi temperaturami

Copernicus informuje o przedłużającej się fali upałów. Rozpoczęła się ona w Portugalii i Hiszpanii, a następnie postępowała na północ i wschód w kierunku Francji, Wielkiej Brytanii, Europy Środkowej i Skandynawii. W części Portugalii, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii zaobserwowano temperatury przekraczające 40 st. C. W całym regionie dotkniętym tym zjawiskiem zostały pobite rekordy z miesięcy lipcowych i rekordy wszech czasów w zakresie temperatury maksymalnej. Na Półwyspie Iberyjskim odnotowano niezwykle dużą liczbę dni z temperaturami maksymalnymi powyżej 35 st. C. W odniesieniu do średniej regionalnej, w południowo–zachodniej Europie lipiec 2022 roku był najcieplejszym w historii pod względem temperatur maksymalnych.

Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus jest flagowym programem obserwacji Ziemi, powołanym i finansowanym przez Unię Europejską. Copernicus publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne, w których informuje o zmianach w globalnej temperaturze powietrza przy powierzchni ziemi, morskiej pokrywie lodowej i zmiennych hydrologicznych. Program realizowany jest przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Komisji Europejskiej. Do tworzenia analiz C3S wykorzystuje pomiary z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.

Czytaj również:IMGW radzi, w jaki sposób możemy chronić się przed upałami

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023