O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Koncern tytoniowy BAT negocjował łapówkę dla dyktatora?

Koncern tytoniowy

Koncern tytoniowy BAT negocjował łapówkę dla dyktatora Zimbabwe. Dowody mają wskazywać na to, że pieniądze trafiły do Roberta Mugabe – wynika z dziennikarskiego śledztwa, które przeprowadziło BBC.

Koncern tytoniowy płacił łapówki i inwigilował konkurencję w celu zaszkodzenia jej

Dokumenty zdobyte przez BBC wskazują, że BAT był zaangażowany w 2013 roku w rozmowy na temat łapówki w wysokości od 300 do 500 tysięcy dolarów dla kierowanej przez Mugabe partii ZANU-PF. Koncern miał płacić łapówki m.in. w RPA i stosować przy tym nielegalną inwigilację, by zaszkodzić konkurencji.

W toku śledztwa ustalono również, że koncern tytoniowy BAT finansował w krajach Afryki Południowej sieć prawie 200 tajnych informatorów. Większość miała być zatrudniana za pośrednictwem południowoafrykańskiej prywatnej firmy ochroniarskiej Forensic Security Services (FSS), która pracowała na rzecz BAT w latach 2000-2016.

Oficjalnie zadaniem FSS była walka z czarnorynkowym handlem papierosami, ale jej byli pracownicy powiedzieli BBC, że łamali prawo, by sabotować działania konkurentów BAT.

Dziennikarze ustalili przy okazji, że podczas jednej z operacji pracownicy FSS otrzymali polecenie zlikwidowania trzech fabryk papierosów prowadzonych przez konkurentów BAT w Zimbabwe. W 2012 roku FSS zapłaciła lokalnej firmie za przeprowadzenie inwigilacji fabryki Savanna Tobacco, ale została ona na tym przyłapana. W rezultacie trzech dyrektorów zostało aresztowanych, a Mugabe publicznie piętnował koncern tytoniowy BAT za udział w nielegalnym procederze.

Czytaj też: Łoś biegał po centrum Płocka. Zwierzę trafi z powrotem do lasu

Koncern tytoniowy BAT nie po raz pierwszy jest oskarżany o przekupstwo

BBC ujawniło jednocześnie, że pośrednicy pracującyKoncern tytoniowy 02 na zlecenie BAT rozmawiali z urzędnikami z Zimbabwe na temat załatwienia tej sprawy. Z dokumentów, do których dotarli dziennikarze wynika, że pośrednik dostał 12 tysięcy dolarów w randach południowoafrykańskich za zorganizowanie spotkań, a także, że pieniądze na same łapówki zostały przekazane przez koncern tytoniowy BAT.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy BAT został oskarżony o przekupstwo.

Zarzuty dotyczące niewłaściwego postępowania pojawiły się po raz pierwszy w grudniu 2015 roku, kiedy program publicystyczny BBC wyemitował oświadczenia demaskatora Paula Hopkinsa.

Koncern tytoniowy został oskarżony o przekupywanie urzędników państwowych z co najmniej pięciu krajów afrykańskich w celu podważenia traktatu ONZ dotyczącego zdrowia publicznego, z naruszeniem brytyjskiej ustawy o przekupstwie.

Jednak po ponad trzech latach śledztwa wobec giganta papierosowego w związku z zarzutami przekupywania urzędników rządowych w Afryce, Biuro ds. Poważnych Nadużyć Finansowych umorzyło dochodzenie w sprawie BAT na początku roku.

money.pl/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023