Logo Świat Rolnika


Agrobiznes

22 czerwiec 2017

Co? Za ile? Majowe ceny produktów rolnych

W maju, w skupie i na targowiskach w skali miesiąca, jak i w skali roku wzrosły ceny prawie wszystkich podstawowych produktów rolnych. Niższe niż przed rokiem były tylko ceny skupu owsa i żywca drobiowego a na targowiskach ceny ziemniaków.

 

Majowe ceny pszenicy w skupie osiągnęły poziom 70,98 zł/dt i w porównaniu z kwietniem wzrosły o 3,3 proc., a w odniesieniu do maja ub. roku o 13,5 procent. Na targowiskach za 1 dt pszenicy płacono 79,52 zł, tj. o 2,8 proc. więcej niż przed miesiącem i o 5,6 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Za żyto w skupie płacono 60,08 zł/dt, tj. o 2,8 proc. więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 11,7 proc. z analogicznym okresem ub. roku. W obrocie targowiskowym ceny żyta wzrosły do 63,51 zł/dt, tj. w stosunku do poprzedniego miesiąca o 3,3 proc., a na przestrzeni roku o 7,0 procent.

 

Ceny jęczmienia w skupie wzrosły w stosunku do kwietnia o 2,6 proc. i osiągnęły poziom 63,83 zł/dt. Cena ta w odniesieniu do analogicznego okresu ub. roku była wyższa o 7,4 procent. Z kolei ceny targowiskowe kształtowały się na poziomie 73,50 zł/dt i były wyższe o 1,8 proc. niż w kwietniu i o 5,1 proc. od notowanych w maju ub. roku.

 

Za pszenżyto w skupie płacono 67,14 zł/dt, tj. w stosunku do poprzedniego miesiąca cena wzrosłą o 4,1 proc., a do analogicznego okresu ub. roku o 12,9 procent. Na targowiskach za 1 dt pszenżyta płacono 68,73 zł tj. o 1,9 proc. więcej niż przed miesiącem i o 8,3 proc.niż w tym samym okresie 2016 r.

 

Ceny owsa w skupie w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,9 proc. - do 56,18 zł/dt, ale w odniesieniu do maja 2016 r. spadły o 0,7 procent. W sprzedaży targowiskowej średnia cena 1dt tego zboża wyniosła 65,25 zł, tj. o 0,7 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 7,2 proc. niż w maju 2016 roku.

 

Za ziemniaki w skupie płacono 74,06 zł/dt. W skali miesiąca wzrost cen wyniósł 9,6 proc., a w skali roku 10,1 procent. Na targowiskach za ziemniaki płacono 90,83 zł/dt., tj. o 7,9 procent więcej niż przed miesiącem, ale o 18,1 proc. mniej niż przed rokiem.

 

Ceny żywca wieprzowego w skupie wynosiły średnio 5,53 zł/kg i były wyższe o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 22,9 proc. w stosunku do takiego samego okresu ub. roku. Na targowiskach za 1 kg żywca wieprzowego płacono 5,25 zł, tj. o 3,6 proc. więcej niż przed miesiącem i o 19,6 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Za prosię w obrocie targowiskowym płacono 187,62 zł/szt. Cena ta była wyższa zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i do analogicznego okresu poprzedniego roku odpowiednio o 3,1 proc. i o 22,4 procent.

 

W maju 2017 r. nieco pogorszyła się relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen żyta (8,7 wobec 8,8 w kwietniu), natomiast relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen jęczmienia kształtowała się na poziomie kwietnia (wyniosła 7,5).

 

Ceny skupu żywca wołowego (6,28 zł/kg) wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,5 proc., a w skali roku o 3,0 procent. Ceny bydła rzeźnego na targowiskach wynosiły 7,07 zł/kg i były o 2,2 proc. wyższe w stosunku do poprzedniego miesiąca i o 7,1 proc. w odniesieniu do maja ub. roku.

 

Ceny skupu drobiu rzeźnego wzrosły do poziomu 3,58 zł/kg, tj. o 1,0 proc. w porównaniu z wcześniejszym miesiącem, ale w stosunku do analogicznego okresu ub. roku obniżyły się o 3,7 procent.

 

Za 1 hl mleka płacono w skupie 131,62 zł, tj. o 0,5 proc. więcej niż przed miesiącem i o 31,4 proc. więcej niż przed rokiem.

 

stat.gov.pl/AZK/Fot. pixabay.com

Hodowla i uprawy

Skoro miodobranie w pełni i wszyscy chętnie smakują świeżo wydobytego z pasieki miodu, warto zastanowić się, c...

Nie wszyscy już pamiętają czasy, gdy jaja i mleko o każdej porze roku smakowały inaczej. Wynikało to z faktu, ...

To nie był łatwy rok dla plantatorów buraków cukrowych. Pochodzące z basenu Morza Śródziemne...

Rozpoczęły się nowe zbiory, a z nimi punkty skupów płodów rolnych wprowadziły nowe ceny skup&oacut...

– Nie ma żadnego racjonalnego powodu do niezatwierdzenia tej substancji. Unijni naukowcy są zgodni, że stoso...


Chociaż większość osób kojarzy pszczele produkty przede wszystkim ze zdrowym miodem, warto wiedzieć...

Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ...


Polacy są przeciw wprowadzeniu zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Takie dane wynikają z badań instytutu I...

Czerwiec to doskonały moment na to, by do naszego ogrodu dosadzić kilka róż. Warto im potem nie żałować ...

Niecodzienne narodziny zdarzyły się w pracownicy Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. W sobotę 17 ...

To nie jest łatwa wiosna dla kukurydzy. Wilgoć opóźnia siewy, gdyż w wielu regionach trudno wjechać w pol...

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju pogłowie kóz to około 150 ty...